Huawei Apple’ı tokatlamaya devam ediyor, yazılım konusunda da fark atacak

Huawei‘nin HarmonyOS NEXT işletim sistemi, uygulamaların yan yüklenmesi konusunda iPhone kullanıcılarının da kullandığı yöntemlere benzer bir adım atıyor. Huawei, geliştiricilere yönelik yaptığı son güncellemede, işletim sisteminde yeni bir uygulama yan yükleme yöntemi duyurdu. Bu yöntem, geliştiricilerin kendi organizasyonları tarafından verilen sertifikalar ve profillerle uygulamalarını derleyip paketlemesini içeriyor.

Son paket ve açıklama dosyası, kullanıcıların doğrudan indirip kurabileceği bir sunucuya veya bulut depolamaya yükleniyor. Bu uygulamalar geniş tüketici kitlesine değil, belirli kullanıcı gruplarına, örneğin kurumsal iç araçlar veya programlara yönelik tasarlanmış.

Huawei’ye göre, bu özellik “Huawei App Market’te yayımlanmak istemeyen veya uygun olmayan HarmonyOS uygulamaları” için düşünülmüş. Geliştiriciler ayrıca Huawei’nin AppGallery Connect (AGC) özelliğinden faydalanarak, uygulamalarını küçük ölçekli dağıtım kanalları üzerinden de sunabilecek.

Huawei Apple’ı tokatlamaya devam ediyor, yazılım konusunda da fark atacak

Bu yöntem geliştiricilere daha fazla özgürlük sağlasa da kendi kısıtlamaları var. Şu anda, iç uygulama yayımlama yöntemi sadece Stage model kullanılarak oluşturulan HarmonyOS uygulamalarını destekliyor ve meta-hizmetler gibi özellikler henüz uyumlu değil. Ayrıca, kullanıcıların uygulamayı cihazlarında çalıştırabilmesi için manuel olarak izin vermesi gerekiyor. Bunu yapmak için Ayarlar > Sistem > Kurumsal Cihaz ve Uygulama Yönetimi > Kurumsal Uygulama Yönetimi yolunu izleyerek uygulamaya çalıştırma izni verilebilir.

Huawei’nin bu adımı sürpriz değil. Uygulamaların yan yüklenmesi, geliştiricilere App Market onay sürecini atlayarak belirli kullanım durumları için büyük esneklik sunuyor. Ancak, bu durum bazı güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. App Market’in denetiminden geçmeyen yan yüklenmiş uygulamalar, kötü amaçlı yazılım veya tehlikeye açık yazılım riskini artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir