Kuzey Kore’nin Balonlu Çöp Hamlesine Güney Kore’den Dev Misilleme

Kuzey Kore, Güney Kore ile gerilimi tırmandıracak hamlelerini sürdürüyor. Geçen günlerde Güney Kore’nin sınırına çöp taşıyan balon gönderen Kuzey Kore, 310 balon daha gönderdi.

Güney Kore’li yetkililer halka bu çöpleri gördüklerinde dokunmamalarını ve ihbar etmeleri gerektiği konusunda uyarı yayımladı.

Bu kez Güney Kore’den dev misilleme geldi.

PROPAGANDA YAPAN DEV HOPARLÖR SINIRA KOYULDU

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, propaganda yayını yapan dev hoparlörlerin 2016 yılından sonra ilk kez sınır bölgesine yeniden kurulduğu kaydedildi. “Hoparlörlerle yapılan yayınlara devam edilip edilemeyeceğini Kuzey Kore’nin eylemlerine bağlıdır” denilen açıklamada “Kuzey Kore’yi çöp taşıyan balonlar gönderme gibi aşağılık eylemleri derhal durdurmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

KIM JONG-UN KARDEŞİNDEN TEPKİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yo Jong yazılı açıklama yaparak hoparlörler ile propaganda yapılmasına sert tepki gösterdi.

“Misilleme olarak gerçekleştirdiğimiz balon gönderme eylemi 9 Haziran’da sona erecekti, ancak durum değişti. Hoparlörlü yayın provokasyonu sınır bölgelerinde başladı. Bu çok tehlikeli bir durumun başlangıcı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir